Zmarł profesor Zbigniew Czajkowski

Zmarł profesor Zbigniew Czajkowski

Category : Aktualności

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 98 lat zmarł profesor Zbigniew Czajkowski. Był jednym z najwybitniejszych i zasłużonych trenerów współczesnej szermierki. Brał udział w opracowaniu pierwszej polskiej terminologii szermierczej, autor największej ilości książek o tematyce szermierczej w Polsce – ponad 30!

W 1934 roku wstąpił do Lwowskiego Korpusu Kadetów.  W okresie wojny był więziony miedzy innymi w łagrze w Workucie. W 1941 został zwolniony, co pozwoliło mu na przedostanie się do Uzbekistanu, gdzie zaciągnął się do marynarki wojennej i przeprawił się w Wielkiej Brytanii. W Plymouth zaokrętował się na niszczycielu ORP „Ślązak”. W latach 1942-1944 brał udział w walkach na kanale La Manche. W roku 1944 na ORP „Błyskawica” osłaniał oddziały lądowe, które lądowały w Normandii.

W latach 45-48 studiował na Uniwersytecie w Edynburgu na wydziale medycyny. Po powrocie do Polski ukończył Akademię Medyczną w Krakowie. W 1953 całkowicie poświęcił się szermierce zostając trenerem w gliwickim klubie Budowlanych.  Wielokrotnie reprezentował Polskę we florecie i szabli (zdobywając brązowy medal w szabli z drużyną na Mistrzostwach Świata w 1953 roku). Przez wiele lat był kierownikiem wyszkolenia i naczelnym trenerem PZS. Trenował wielu mistrzów szermierki, m.in. Egona Franke i Wojciecha Zabłockiego, Bohdana Gonsiora – złotego medalistę MŚ w drużynie szpadzistów, Jacka Bierkowskiego – wicemistrza świata w szabli, Magdalenę Jeziorowską – mistrzynię Europy.

Od 1980 roku pracował na AWF Katowice, był promotorem licznych prac magisterskich, prowadził prace naukowo-badawcze, wyszkolił ponad 100 trenerów szermierki, którzy pracują z sukcesami w Polsce i za granicą. W czerwcu 2004 otrzymał tytuł Doktor Honoris Causa tej uczelni. Imię Zbigniewa Czajkowskiego nosi sala szermiercza katowickiej AWF. Znajduje się tam również tablica pamiątkowa.

Zbigniew Czajkowski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem FIE, medalem Kalos Kagathos, tytułem Honorowego Członka Polskiego Związku Szermierczego i wielu innych związków.