Dwa Złote Medale Halowych Mistrzostw Europy

Category : Aktualności

Podczas Halowych Mistrzostw Europy, które w miniony weekend odbywały się w Glasgow Polacy wywalczyli 7 medali i wygrali klasyfikację medalową. Autorkami dwóch złotych medali były zawodniczki KS AZS AWF Katowice.

Rewelacyjny występ zaliczyła liderka światowych tabel Ewa Swoboda. W finale 60 m zwyciężyła notując bardzo dobry rezultat 7.09, który jest zaledwie o 1 setną sekundy gorszy od jej własnego rekordu Polski. Wielkość tego wyczynu potęguje fakt, że Polska czekała na złoty medal w kobiecym sprincie aż 50 lat! Wcześniej dokonała tego Irena Szewińska wygrywając sprint wówczas na 50 m.

W finale biegu na 400 m reprezentowała nas Justyna Święty-Ersetic. Niestety nie wszystko ułożyło się po jej myśli, po zejściu do bandy została zablokowana i musiała się przepychać co skutkowało wyhamowaniem. Pomimo dobrego finiszu tym razem trochę zabrakło i Justyna zajęła 6 miejsce z czasem 52.64. Na szczęście następnego dnia rozgrywane były sztafety 4×400 m więc była szansa na rewanż. „Aniołki Matusińskiego” potwierdziły swoją klasę i to, że w Europie nie ma na nie mocnych! Justyna Święty-Ersetic wybiegając na ostatnią zmianę miała już kilka metrów przewagi wypracowane przez koleżanki z reprezentacji (Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik) i jasne było, że prowadzenia już nie odda. Dziewczyny wywalczyły złoty medal z rezultatem 3.28.77.

W Glasgow mieliśmy także męską część reprezentacji. Występ w finale zaliczył Tomasz Jaszczuk. Skok na odległość 7,80 pozwolił mu na zajęcie 6 miejsca. Bardzo pechowo rywalizację zakończył Karol Zalewski. Pomimo awansu do półfinału rywalizacji na 400 m Karol musiał zrezygnować, gdyż podczas eliminacji przy przepychankach doznał niewielkiej kontuzji.