Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu

Category : Aktualności

W dniach 28.04 – 02.05 w Lublinie odbyły się Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu seniorów i młodzieżowców na długim basenie. Nasi zawodnicy przywieźli w sumie aż 34 medale – 12 w kategorii seniorów i 22 w kategorii młodzieżowców!

Niekwestionowaną gwiazdą drużyny była Paulina Peda, która została rekordzistką Polski na dystansie 100 m stylem grzbietowym, wygrywając finał z czasem 1.00.34! Do indywidualnego minimum na Igrzyska zabrakło zaledwie 9 setnych ale kolejna szansa na kwalifikację już za dwa tygodnie podczas Mistrzostw Europy. Na 100 m stylem motylkowym Paulina również wywalczyła złoty medal i została drugą Polką w historii, która złamała barierę 59 sekund na tym dystansie – 58.99. Szybciej od niej pływała tylko Otylia Jędrzejczak! Na ten moment Paulina jest główną pretendentką do startu w sztafetach 4×100 zmiennym kobiet i mix na Igrzyskach. Na Mistrzostwach dorzuciła jeszcze brąz w rywalizacji grzbiecistek na dystansie 200 m z kolejną życiówką – 2.12.62.

Świetnie spisał się także Jakub Majerski mimo, że już wcześniej wypełnił minimum na Igrzyska Olimpijskie i na Mistrzostwach startował „z biegu”. Na swoim koronnym dystansie 100 m stylem motylkowym wywalczył złoty medal z czasem 51.91, kolejny raz płynąc poniżej wymaganego czasu na Tokio i wygrywając z tak doświadczonymi zawodnikami jak Konrad Czerniak czy Paweł Korzeniowski.

Magiczną barierę 2 minut na dystansie 200 m stylem dowolnym udało się złamać Dominice Kossakowskiej! Czas 1.59.89 dał jej srebrny medal i szansę na start w sztafecie 4 x 200 m, jeśli kolejne dwie zawodniczki wypełnią minimum kwalifikacyjne „B”. Na dystansie 100 m stylem dowolnym również poprawiła rekord życiowy, a wynik 55.70 uplasował ją na 4 miejscu.

Srebrny medal w konkurencji 50 m stylem grzbietowym zdobył Tomasz Polewka z czasem 25.26. Brąz na dystansie 100 m stylem motylkowym wywalczyła Paulina Nogaj – 59.88.

Niesamowite emocje zapewniły nam jak zwykle sztafety. Na dystansie 4 x 100 m stylem dowolnym mix Jakub Majerski, Piotr Ludwiczak, Paulina Nogaj oraz Dominika Kossakowska wywalczyli złoty medal z czasem 3.33.09. Na tym samym dystansie panowie w składzie Piotr Ludwiczak, Paweł Smoliński, Szymon Jaworski oraz Jakub Majerski wywalczyli srebro – 3.20.82. Nasze sztafety zmienne 4 x 100 m wywalczyły srebrne medale. Panie w składzie Paulina Peda, Marta Szopa, Paulina Nogaj, Dominka Kossakowska uzyskały czas 4.10.03, a Tomasz Polewka, Kamil Romanowski, Michał Poprawa i Szymon Jaworski 3.41.48. Brązowy medal w sztafecie 4 x 200 m stylem dowolnym zdobyły Dominika Kossakowska, Paulina Nogaj, Aleksandra Cieplak oraz Julia Świstuń (8.32.82).

12 medali (4-5-3) zapewniło AZS AWF Katowice 3 miejsce w klasyfikacji medalowej za Juvenią Wrocław (7-5-1) oraz G8 Bielany Warszawa (5-3-4). W punktacji drużynowej uplasowaliśmy się na drugim miejscu – 1405 pkt.

Wśród młodzieżowców medale zdobywali:                                                                          Złoto: Paulina Peda (100 grzbiet, 100 motyl, 200 grzbiet), Jakub Majerski (50 motyl, 100 motyl), Nogaj/Domżalska/Cieplak/Gonta (4×100 dowolny), Kossakowska/Nogaj/Cieplak/Świstuń (4×200 dowolny), Peda/Szopa/Nogaj/Kossakowska (4×100 zmienny)                                                            Srebro: Sebastian Ciastoń (400 zmienny), Paulina Nogaj (100 motyl), Dominika Kossakowska (200 dowolny), Smoliński/Jaworski/Cieplak/Świstuń (4×100 dowolny), Mateusz Dubas (200 klasyk), Majerski/Jaworski/Ciastoń/Bryła (4×200 dowolny), Bryła/Krystyniak/Smoliński/Jaworski (4×100 zmienny)                                                Brąz: Dominika Kossakowska (100 dowolny, 100 motyl), Paulina Nogaj (200 dowolny, 200 zmienny), Sebastian Ciastoń (200 klasyk, 200 zmienny), Magierowska/Kocjan/Cieplak/Świstuń (4×100 zmienny)

22 medale uplasowały AZS AWF Katowice na szczycie tabeli medalowej wśród młodzieżowców! A w punktacji drużynowej na drugim miejscu tuż za UMCS Lublin (1549 – 1615).

Za dwa tygodnie odbędą się Mistrzostwa Europy. W Budapeszcie wystartują Paulina Peda, Katarzyna Wasick, Dominika Kossakowska, Paulina Nogaj, Jakub Majerski, Michał Poprawa, Tomasz Polewka.

Gratulacje dla zawodników i trenerów – Jakuba Karpińskiego, Wojciecha Rejdycha, Wojciecha Sadowskiego, Roberta Wilka i Piotra Woźnickiego!