Wasick Wicemistrzynią Europy!

Category : Aktualności , Wydarzenia

W minionym tygodniu w Budapeszcie odbyły się Mistrzostwa Europy w pływaniu na długim basenie. Była to jedna z ostatnich możliwości do wypełnienia minimum na Igrzyska Olimpijskie oraz sprawdzenie się z europejską czołówką. Pływacy z naszego spisali się bardzo dobrze, a jedyny medal dla Polski wywalczyła właśnie zawodniczka AZS AWF Katowice!

Katarzyna Wasick bo o niej mowa, na początku powiedziała, że przyjechała do Budapesztu po Rekord Polski i tak było. Już eliminacjach 50 m stylem dowolnym popłynęła 24,51 czyli o 7 setnych szybciej od własnego rekordu kraju. W półfinale było jeszcze szybciej – 24.34, a w finale Kasia pokazała pełnię mocy i z czasem 24.17 wywalczyła srebrny medal!

Świetnie spisał się także Jakub Majerski, który najpierw w eliminacjach na dystansie 200 m stylem motylkowym zdecydowanie poprawił rekord życiowy i z czasem 1.56.27 wypełnił minimum na Igrzyska Olimpijskie. W półfinale nie było niestety tak szybko i z czasem 1.57.58 został sklasyfikowany na 13 pozycji. Następnie na koronnym dystansie 100 m stylem motylkowym Majerski pewnie przebrnął przez eliminacje oraz półfinały. W finale podopieczny Jakuba Karpińskiego i Wojciecha Rejdycha uzyskał najlepszy czas w historii Polskiego pływania – 51.11 co dało mu 4 miejsce, zaledwie 12 setnych od brązowego medalu!

Swój debiut na tej rangi zawodach zaliczyła Paulina Peda. Na dystansie 100 m stylem motylkowym w eliminacjach poprawiła rekord życiowy – 58.90 i zajęła 10 pozycję. W półfinale było minimalnie wolniej, a czas 59.27 pozwolił jej zająć 15 miejsce. W konkurencji grzbiecistek na 100 m Paulina również zajęła 15 miejsce w półfinale z czasem 1.00.59.

W półfinale Mistrzostw Europy mogliśmy także oglądać Tomasza Polewkę oraz Dominikę Kossakowską. W swojej koronnej konkurencji 50 m stylem grzbietowym zawodnik Wojciecha Sadowskiego uzyskał czas 25.23 i został sklasyfikowany na 12 pozycji. Natomiast Dominika w rywalizacji kraulistek na dystansie 200 m wywalczyła 15 miejsce z wynikiem 2.00.70 (2.00.12 w eliminacjach).

W konkurencji 200 m stylem motylkowym startował także Michał Poprawa, który zajął 18 miejsce – 1.58.11.

Nieźle spisały się też niektóre Polskie sztafety. W sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym mix Polska zajęła 4 miejsce z nowym rekordem kraju 3.25.59, gdzie na ostatniej zmianie płynęła Katarzyna Wasick (53.57). W rywalizacji sztafet mieszanych w stylu zmiennym biało czerwoni zajęli 7 miejsce, a w drużynie tej startowała Paulina Peda na zmianie w stylu motylkowym oraz Katarzyna Wasick w stylu dowolnym. Bardzo dobrze też spisały się nasze Panie na 4 x 200 m stylem dowolnym gdzie wywalczyły 6 lokatę, z Pauliną Nogaj na trzeciej i Dominiką Kossakowską na ostatniej zmianie.

Została ostatnia prosta do Igrzysk Olimpijskich, a pewni wyjazdu już są Katarzyna Wasick oraz Jakub Majerski, którzy mają indywidualne kwalifikacje w dwóch konkurencjach (Wasick 50, 100 dowolny, Majerski 100,200 motyl). Minimum B do sztafet mają wypełnione Paulina Peda (100 grzbiet, 100 motyl) oraz Dominika Kossakowska (100, 200 dowolny), które muszą poczekać do ogłoszenia oficjalnych składów, gdyż „furtka” na wypełnianie minimów jest otwarta do końca miesiąca.

Gratulacje dla zawodników oraz trenerów!