Worek medali z Mistrzostw Europy w pływaniu!

Worek medali z Mistrzostw Europy w pływaniu!

Category : Aktualności , Wydarzenia

W minionym tygodniu w Kazaniu odbyły się Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie. Nasz klub reprezentowało 4 zawodników. Polacy z Rosji wracają z 8 medalami, z czego aż 6 padło łupem pływaków AZS AWF Katowice!

Niekwestionowaną gwiazdą polskiej reprezentacji była Katarzyna Wasick, która indywidualnie została dwukrotną wicemistrzynią Europy! Najpierw w swojej koronnej konkurencji 50 m stylem dowolnym uzyskała czas 23.49, a następnie na dwukrotnie dłuższym dystansie 51.58, co zaowocowało dwoma srebrnymi medalami. W obu przypadkach Kasia musiała uznać wyższość jedynie rekordzistki świata szwedki Sary Sjoestroem. Kolejny medal Wasick wywalczyła wraz z koleżankami z reprezentacji w sztafecie 4 x 50 m stylem dowolnym. Polki uzyskały czas 1.35.94 ,co dało im brązowy medal!

Świetny występ zaliczył także Jakub Majerski. Na dystansie 100 m stylem motylkowym po bardzo zaciętej walce zdobył brązowy medal czasem 49.86! Do srebrnego medalu stracił zaledwie 7 setnych sekundy, a do złotego 18!

Najlepszy polski sprinter czyli Paweł Juraszek, który w tym sezonie zasilił nasz klub zajął 3 miejsce w konkurencji 50 m stylem dowolnym – 20.95. Są to pierwsze medale Kuby i Pawła na imprezie tej rangi!

Naszą kolejną pływaczką, która zaliczyła dobry występ w Kazaniu była Paulina Peda. W swojej koronnej konkurencji 100 m stylem grzbietowym zajęła 8 miejsce – 57.75. Na dystansie 200 m stylem grzbietowym wywalczyła awans z 5 wynikiem do finału czasem 2.05.78. Niestety ostatecznie została wycofana ze względu na finał sztafety 4 x 50 m stylem zmiennym, w którym po zaciętej walce Polki zajęły 5 miejsce (na ostatniej zmianie płynęła Katarzyna Wasick).

Niespodziewany przebieg miał finał sztafety 4 x 50 m stylem dowolnym mix. Polska sztafeta po niesamowitym pojedynku zajęła 4 miejsce tracąc do 2 miejsca 6 setnych sekundy (srebro zdobyły ex aequo drużyny z Rosji i Włoch). Jednak po złożonym proteście Rosja została zdyskwalifikowana za nieregulaminowe zmiany i ostatecznie Polacy otrzymali brązowe medale! Sztafeta ta składała się w 75% z zawodników AZS AWF Katowice, gdyż płynęli w niej Paweł Juraszek, Jakub Majerski oraz Katarzyna Wasick (sztafetę uzupełniła Alicja Tchórz z Juvenii Wrocław).

Gratulacje!

W grudniu odbędą się Mistrzostwa Świata także na krótkim basenie, gdzie będziemy mogli oglądać Katarzynę Wasick oraz Jakuba Majerskiego!

              Zdjęcia: Rafał Oleksiewicz/PZP

             Zdjęcie: Kamila Świeca