Dominacja pływaków

Dominacja pływaków

Category : Aktualności

W dniach 2-5 grudnia w Bydgoszczy odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu na krótkim basenie. Nasi pływacy pojechali na te zawody w praktycznie najsilniejszym składzie i pokazali całkowitą dominację w Polsce wygrywając obie klasyfikacje medalowe. W sumie zdobyli 56 medali – 29 w kategorii seniorskiej i 27 wśród młodzieżowców!

Kolejne świetne wyniki uzyskała nasza wicemistrzyni Europy Katarzyna Wasick. O ile zwycięstwo na 50 m stylem dowolnym nie było żadnym zaskoczeniem, o tyle start na 200 m już tak. W sprincie Kasia nie dała żadnych szans rywalkom i zwyciężyła z świetnym rezultatem 23.37, o prawie 1.5 sekundy wyprzedzając drugą zawodniczkę! Wynik ten dał jej aż 944 punktów FINA, dzięki czemu Kasia została najlepszą zawodniczką mistrzostw. Na dystansie 200 m od początku narzuciła bardzo mocne tempo i nie dała się dogonić rywalkom i z czasem 1.55.88 sięgnęła po drugi złoty medal przy okazji poprawiając rekord życiowy.

Rewelacyjnie zaprezentował się Paweł Smoliński, który indywidualnie do tej pory nie miał medalu, a na tych mistrzostwach zdobył ich aż 3! Pierwszego dnia był 4 na 50 m stylem dowolnym. Drugiego na dystansie 50 m stylem grzbietowym zajął 3 miejsce z czasem 23.73. Trzeci dzień zdecydowanie należał do Pawła. W pierwszej konkurencji finałów czyli 50 m stylem motylkowym sięgnął po złoto łamiąc po raz pierwszy barierę 23 sekund – 22.89. Po kilkudziesięciu minutach stanął na słupku w rywalizacji zmiennistów na 100 m i tutaj również okazał się najlepszy! Złoty medal dał mu czas 53.54!

Złoty medal w konkurencji 100 m stylem motylkowym wywalczyła Paulina Peda z czasem 58.00. Później dołożyła jeszcze dwa srebrne medale. Na 50 m motylem po raz pierwszy złamała barierę 26 sekund i z czasem 25.95 była druga, zaledwie 11 setnych za Anną Dowgiert. Następnie na dystansie 200 m motylem, w konkurencji w której wystartowała pierwszy raz w życiu również stanęła na drugim stopniu podium uzyskując czas 2.12.11.

Nie zawiódł Jakub Majerski, który mimo przygotowań do Mistrzostw Świata i braku odpuszczenia wygrał rywalizację delfinistów na 100 m z czasem 50.94. Trzeci w tej konkurencji był Michał Poprawa, który uzyskał czas 51.51. Poprawa wywalczył jeszcze srebro na 200 m stylem zmiennym – 1.58.83, a na 50 motylem był 4.

Kolejne dwa medale to zasługa Tomasza Polewki, który zwyciężył na dystansie 100 m stylem grzbietowym z czasem 50.88, a na 50 był drugi – 23.37.

Bardzo dobrze spisali się nasi krauliści. W sprincie na 50 m złoty medal padł łupem Pawła Juraszka, który uzyskał wynik 21.26. Trzeci w tej konkurencji był Piotr Ludwiczak – 21.96. Dwa medale wywalczył Kamil Sieradzki. Najpierw w swojej koronnej konkurencji 200 m stylem dowolnym po pasjonującym finiszu zdobył srebro uzyskując czas 1.45.23, a następnie na dystansie o połowę krótszym był trzeci – 47.61. Na 100 m dowolnym medal zdobyła także Dominika Kossakowska, która finiszowała 3 w czasie 54.99.

Niesamowitą niespodziankę sprawił Maksymilian Cerlich na 200 m stylem klasycznym. Maks poprawił życiówkę o ponad 6 sekund i zdobył brązowy medal z bardzo dobrym czasem 2.09.89!

Zawsze bardzo dużo emocji przysparzają sztafety. Nie inaczej było tym razem, gdzie nasza drużyna w niektórych konkurencjach wywalczyła nawet dublety! W sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym drużyna w składzie Dominika Kossakowska, Julia Świstuń, Paulina Peda oraz Katarzyna Wasick wywalczyła złoty medal wygrywając z ogromną przewagą bo aż prawie 6 sekundową! Natomiast panowie ustrzelili dublet! Pierwsza sztafeta w składzie Paweł Juraszek, Jakub Majerski, Kamil Sieradzki oraz Paweł Smoliński wywalczyła złoty medal z czasem 3.11.52. Druga sztafeta w składzie Tomasz Polewka, Piotr Ludwiczak, Michał Poprawa oraz Rafał Bugdol zajęła miejsce 3 – 3.14.37. Najdłuższa sztafeta 4 x 200 m dowolnym mężczyzn przyniosła nam kolejny złoty medal. Panowie popłynęli w składzie Jakub Majerski, Kamil Sieradzki, Szymon Jaworski oraz Kamil Bryła i uzyskali wynik 7.12.61. Kolejne dwa zwycięstwa odniosły nasze męskie sztafety w stylu zmiennym. Na 4 x 50 triumfowali Polewka, Smoliński, Majerski i Juraszek (1.34.00), a na 4 x 100 Polewka, Cerlich, Poprawa i Sieradzki (3.30.67). Natomiast nasze pływaczki Peda, Kocjan, Świstuń i Wasick na 4 x 50 były drugie – 1.49.91. Również srebrny medal wywalczyła sztafeta 4 x 50 m stylem zmiennym mix w składzie Peda, Romanowski, Majerski, Świstuń (1.42.47). Wisienką na torcie była sztafeta 4 x 50 m stylem dowolnym mix, w której nasza drużyna pokazała całkowitą dominację. Pierwszy skład czyli Paweł Juraszek, Piotr Ludwiczak, Paulina Peda oraz Katarzyna Wasick uzyskał niesamowity czas 1.30.12, tym samym bijąc poprzedni rekord Polski o ponad 2 sekundy! Co więcej wynik ten jest jedynie o 11 setnych sekundy gorszy od rekordu reprezentacji Polski! Na dodatek druga sztafeta Dominik Dudys, Szymon Jaworski, Julia Świstuń i Dominka Kossakowska zdobyła brązowy medal z czasem 1.34.80.

W sumie nasza ekipa wywalczyła 29 seniorskich medali w tym 14 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych zdecydowanie wygrywając klasyfikację medalową bo aż o 10 złotych medali! Wśród młodzieżowców również zwyciężyliśmy w klasyfikacji medalowej z dużą przewagą(11-10-6).

Były to najlepsze Mistrzostwa Polski w pływaniu w historii naszego klubu!

Za tydzień startują Mistrzostwa Świata na krótkim basenie w Abu Dhabi, gdzie będziemy mogli oglądać Katarzynę Wasick, Jakuba Majerskiego oraz Pawła Juraszka – trzymamy kciuki.

Gratulacje dla zawodników oraz trenerów – Jakuba Karpińskiego, Roberta Wilka, Wojciecha Sadowskiego oraz Wojciecha Rejdycha!

Galeria zdjęć – Kamila Świeca.

             Paweł Juraszek, Katarzyna Wasick, Paulina Peda, Piotr Ludwiczak             Tomasz Polewka, Paweł Smoliński, Jakub Majerski, Paweł Juraszek              Paulina Peda             Jakub Majerski, Michał Poprawa              Kamil Sieradzki              Paweł Juraszek             Katarzyna Wasick              Katarzyna Wasick, Robert Wilk             Paweł Smoliński             Tomasz Polewka, Paweł Smoliński