Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu

Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu

Category : Aktualności

W miniony weekend w łódzkiej „Zatoce Sportu” odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. AWF Katowice wystawiła bardzo liczną bo aż 31 osobową reprezentację, która nie dała szans rywalom zdobywając 18 medali i wygrywając wszystkie klasyfikacje.

Wśród gwiazd AMP-ów nie mogło zabraknąć Pauliny Pedy, która bez problemu zwyciężyła w swoich koronnych konkurencjach. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym uzyskała bardzo dobry czas 58.22 i aż o 3.5 sekundy wyprzedziła drugą zawodniczkę! Na 100 m stylem motylkowym podopieczna Jakuba Karpińskiego i Wojciecha Rejdycha wywalczyła złoty medal osiągając czas 59.40. Druga na mecie zameldowała się kolejna nasza zawodniczka Aleksandra Cieplak – 1.02.55.

Na najwyższym stopniu podium dwa razy stawał również Paweł Smoliński. Na dystansie 50 m stylem motylkowym złoty medal wywalczył osiągając rewelacyjny czas 22.76! Na 100 m stylem dowolnym pierwsze miejsce zawodnikowi Roberta Wilka zapewnił wynik 48.35. Trzeci w tej konkurencji był Kamil Sieradzki – 48.70.

Srebrny medal na dystansie 100 m stylem motylkowym wywalczył Jakub Majerski z czasem 51.46. Tym razem musiał uznać wyższość zawodnika AWF Warszawa – Adriana Jaśkiewicza, który był o 13 setnych szybszy. Druga na mecie zameldowała się także Julia Świstuń w finale 100 m stylem dowolnym – 56.33.

Dwa brązowe medale to dorobek Wiktorii Domżalskiej. Na 50 m stylem dowolnym uzyskała czas 26.13, natomiast stylem motylkowym 28.29. Na trzecim miejscu zmagania ukończyli także Victoria Kocjan w rywalizacji żabkarek na 50 m – 32.61 oraz Kamil Romanowski na dwukrotnie dłuższym dystansie tym stylem – 1.01.56. Mateusz Zając na 50 m stylem grzbietowym uzyskał czas 25.56, co również dało mu brązowy medal.

Medale zdobywały także sztafety. Chyba największe wrażenie zrobił występ żeńskiej sztafety 4 x 50 m stylem dowolnym, gdzie nasz team w składzie Paulina Peda, Wiktoria Domżalska, Julia Zaborowicz oraz Julia Świstuń finiszował prawie… 8 sekund przed drugą na mecie drużyną AWF Warszawa (1.43.98 – 1.51.96)! Natomiast w sztafecie zmiennej to nasze panie musiały uznać wyższość zawodniczek z AWF Wrocław. Srebrny medal wywalczyły Aleksandra Cieplak, Viktoria Kocjan, Kamila Kumorek oraz Marta Szopa – 2.00.16.

Nasi panowie nie mieli sobie równych w obu sztafetach. Złoty medal na 4 x 50 m stylem dowolnym wywalczyli Paweł Smoliński, Dominik Dudys, Kamil Sieradzki oraz Jakub Majerski – 1.29.76. W sztafecie 4 x 50 m stylem zmiennym pierwsi na mecie z czasem 1.41.77 zameldowali się Mateusz Zając, Mateusz Krystyniak, Maciej Matyjasek i Kamil Bryła.

Kolejne złoto to zasługa sztafety mieszanej 4 x 50 m stylem dowolnym w składzie Paweł Smoliński, Jakub Majerski, Julia Świstuń oraz Paulina Peda. Nasza drużyna uzyskała czas 1.36.28 i o ponad 3 sekundy wyprzedziła ekipę z UMCS Lublin.

AWF Katowice bardzo wyraźnie wygrała klasyfikację medalową zdobywając aż 18 medali (8-4-6)!

Ponadto nasi reprezentanci wygrali w punktacji drużynowej zawodów wśród kobiet i mężczyzn zarówno w klasyfikacji generalnej jak i typów uczelni!

Gratulacje!