2 medale pływaków na Mistrzostwach Europy

Category : Aktualności

W dniach 11-17 sierpnia w Rzymie odbyły się Mistrzostwa Europy w pływaniu na długim basenie. Reprezentacja Polski liczyła aż 30 osób, z czego 7 to zawodnicy AZS AWF Katowice. Polacy wywalczyli dwa medale i oba były zasługą zawodników ”Klubu Mistrzów”!

Pierwszy krążek dla Polski wywalczył Jakub Majerski. W finale swojej koronnej konkurencji 100 m stylem motylkowym po piorunującym finiszu sięgnął po brązowy medal z czasem 51.22. Złoto wywalczył rekordzista Europy Kristof Milak [50.33], a srebro Noe Ponti [50.87].

Po raz kolejny swoją rewelacyjną formę potwierdziła Katarzyna Wasick. Najlepsza polska sprinterka przebojem weszła do światowej czołówki kraulowego sprintu i nie zamierza zwalniać. Po srebrnym medalu Mistrzostw Świata w Budapeszcie, Kasia wywalczyła wicemistrzostwo Europy w Rzymie! W finale uzyskała bardzo dobry czas 24.20 [zaledwie 11 setnych wolniej od jej własnego rekordu Polski], i musiała uznać wyższość jedynie legendarnej Szwedki i rekordzistki globu Sary Sjoestroem [23.91].

Jedną bardziej zapracowanych zawodniczek była Paulina Peda. Na 50 m stylem motylkowym awansowała do finału, w którym zajęła 6 miejsce z nowym rekordem życiowym 26.01! W międzyczasie pływała w eliminacjach i finale sztafety 4 x 100 m stylem zmiennym mix, w której Polska po bardzo zaciętej walce zajęła 4 miejsce, w czasie nowego rekordu kraju 3.45.20. Paulina płynęła na 1 zmianie stylem grzbietowym [1.00.64], a na zmianie w stylu motylkowym mogliśmy oglądać Jakuba Majerskiego[51.13]. Ze względów zdrowotnych Paulina zrezygnowała ze startu na 50 m stylem grzbietowym, natomiast na 100 m tym stylem wystąpiła w półfinale plasując się ostatecznie na 11 pozycji z czasem 1.00.87. Podopieczna trenerów Karpińskiego i Rejdycha startowała jeszcze w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym, w której Polki zajęły 6 miejsce z nowym rekordem Polski – 4.02.53.

Bardzo blisko podium był Paweł Juraszek. Nasz kraulista wszedł do półfinałów z ostatnim czasem, jednak z każdym wyścigiem się rozpędzał. W finale rozpoczął rewelacyjnie i po pięknej walce zajął 4 miejsce tracąc do podium zaledwie 3 setne! 21.78 to najlepszy czas Pawła w tym sezonie.

Kolejnym finalistą w stolicy Włoch był Tomasz Polewka. Podopieczny Wojciecha Sadowskiego trzy razy był blisko złamania bariery 25 sekund. Ostatecznie zajął 8 miejsce z czasem 25.08.

Sporo startów zaliczył Kamil Sieradzki. W swoim debiucie na Mistrzostwach Europy na dystansie 100 m stylem dowolnym zajął 20 miejsce z czasem 49.24. Poza tym Kamil startował aż 6 razy w sztafetach! W sztafecie męskiej 4 x 100 m stylem dowolnym oraz 4 x 200 m stylem dowolnym mix Polacy zajęli 7 miejsce, natomiast w 4 x 100 m stylem dowolnym mix byli 5.

Swój debiut na Mistrzostwach Europy miał także Paweł Smoliński, który na 50 m stylem motylkowym był 30 z czasem 24.06.

Gratulacje dla zawodników oraz trenerów Jakuba Karpińskiego, Roberta Wilka, Wojciecha Rejdycha oraz Wojciecha Sadowskiego!