Medalowe żniwo pływaków na Zimowych Mistrzostwach Polski

Medalowe żniwo pływaków na Zimowych Mistrzostwach Polski

Category : Aktualności

Dominacja to chyba za słabe słowo, żeby określić to co się działo w Bydgoszczy podczas Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu na krótkim basenie. Nasi zawodnicy wywalczyli łącznie 69 medali – 35 w kategorii seniorów i 34 wśród młodzieżowców i zdecydowanie wygrali obie te klasyfikacje! Jest to nowy rekord w ilości medali zdobytych przez pływaków. W porównaniu do zeszłego roku pobity aż o 11 krążków!

Multimedalistką na tych Mistrzostwach została Paulina Peda, która w 5 startach indywidualnych wywalczyła 5 medali – 4 złote i 1 srebrny!

W pierwszej konkurencji Mistrzostw czyli 50 m stylem dowolnym nasi panowie ustrzelili dublet. Złoto wywalczył Paweł Juraszek z czasem 21.34, a brąz Piotr Ludwiczak – 21.69. Warto podkreślić, że w 10 osobym finale znalazło się aż 6 naszych zawodników. Poza medalistami na 4 miejscu znalazł się Kamil Sieradzki, 7 był Mateusz Chowaniec, 8 Jakub Majerski, a 10 Tomasz Polewka. Srebrny medal okraszony nowym rekordem życiowym – 4.38.22 wywalczyła Zuzanna Famulok, która od tego sezonu rozpoczęła pracę z duetem Karpiński i Rejdych. O tym, że w Katowicach świetnie się pływa ”delfinem” wiadomo od dawna i potwierdza to też zwycięstwo na dystansie 100 m zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Paulina Peda złoty medal wywalczyła z czasem 58.02, a Jakub Majerski uzyskał równe 50 sekund. Na zakończenie pierwszego dnia odbyły się sztafety 4 x 50 m stylem zmiennym. Nasze Panie w składzie Julia Magierowska, Victoria Kocjan, Aleksandra Cieplak oraz Julia Świstuń wywalczyły brązowym medal z czasem 1.53.65. Natomiast nasi Panowie zameldowali się na dwóch pierwszych miejscach. Złoto trafiło do Tomasza Polewki, Pawła Juraszka, Michała Poprawy i Piotra Ludwiczaka[1.34.95], a srebro do Aleksandra Sienkiewicza, Pawła Smolińskiego, Jakuba Majerskiego i Kamila Sieradzkiego [1.36.19].

Finały drugiego dnia nasi pływacy rozpoczęli od srebrnego medalu w sztafecie 4 x 50 m stylem zmiennym mix w składzie Aleksander Sienkiewicz, Filip Beberok oraz Aleksandra Cieplak i Julia Świstuń – 1.45.14. W konkurencji 200 m stylem dowolnym mężczyzn wydarzyła się sytuacja, która chyba jeszcze nie miała miejsca podczas Mistrzostw Polski w tej konkurencji bo całe podium zajęli podopieczni Jakuba Karpińskiego i Wojciecha Rejdycha. Złoty medal wywalczył Kamil Sieradzki z bardzo dobrym rekordem życiowym 1.43.81, srebro Jakub Majerski – 1.45.33, a brąz Mateusz Chowaniec również z rekordem życiowym 1.45.41. Na dystansie 50 m stylem grzbietowym do naszego worka znowu trafiły złote medale za sprawą Pauliny Pedy, która uzyskała czas 26.60 oraz Tomasza Polewki, który wygrał z czasem 23.31. Brązowy krążek dorzucił jeszcze Piotr Ludwiczak – 24.17. W sztafecie 4 x100 m stylem dowolnym nasze Panie Wiktoria Domżalska, Julia Świstuń, Aleksandra Cieplak i Zuzanna Famulok wywalczyły srebro z czasem 3.46.9, tracąc do złotego medalu zaledwie 21 setnych. W rywalizacji mężczyzn nasi zawodnicy znowu nie dali szans rywalom. Złoty medal wywalczyli Paweł Smoliński, Dominik Dudys, Kamil Sieradzki oraz Mateusz Chowaniec w czasie nowego rekordu Polski młodzieżowców – 3.10.21. Jako drudzy do mety dopłynęli Jakub Majerski, Tomasz Polewka, Michał Poprawa i Piotr Ludwiczak – 3.14.25.

Kolejny dzień rozpoczęła Paulina Peda od srebrnego medalu w konkurencji 50 m stylem motylkowym, ustępując jedynie świetnie dysponowanej na tych zawodach Annie Dowgiert z Warty Poznań [25.90 – 25.72]. Srebrny medal na dystansie 200 m stylem grzbietowym trafił do Aleksandra Sienkiewicza – 1.55.22. Kolejny już 4 medal na tych Mistrzostwach wywalczyła Paulina Peda startując w dosyć nietypowej dla siebie konkurencji 100 m stylem zmiennym. Nasza zawodniczka jako 4 Polka złamała barierę 1 minuty i z czasem 59.96 sięgnęła po złoty medal. Wśród mężczyzn na drugim stopniu podium w tej konkurencji stanął Paweł Smoliński. Podopieczny Roberta Wilka uzyskał czas 53.41. Klasycznie na zakończenia dnia odbyły się sztafety 4 x 50 m stylem dowolnym mix. Po małych komplikacjach na starcie zabrakło jednej z naszych sztafet, a mimo to udało się wywalczyć kolejny już na tych zawodach dublet. Na pierwszym miejscu z czasem 1.33.35 uplasowali się Piotr Ludwiczak, Kamil Sieradzki, Paulina Peda oraz Wiktoria Domżalska, a na drugim Dominik Dudys, Jakub Majerski, Victoria Kocjan i Julia Magierowska [1.36.13].

Przedostatni dzień rywalizacji rozpoczęli krauliści. Na dystansie 100 m Mistrzem Polski został Mateusz Chowaniec, który kolejny raz pobił rekord życiowy – 47.17. Srebro wywalczył Kamil Sieradzki także z najlepszym czasem w karierze – 47.25. Mając takich kraulistów nie mogło być inaczej i Panowie w składzie Mateusz Chowaniec, Szymon Jaworski, Kamil Bryła i Kamil Sieradzki wywalczyli złoty medal w sztafecie 4 x 200 m w czasie 7.13.02. Chwilę wcześniej w finale 200 m stylem klasycznym jako 3 tablice wyłączył Maksymilian Cerlich. Medal zapewnił mu czas 2.09.20.

Piąty medal Paulina Peda wywalczyła w swojej koronnej konkurencji 100 m stylem grzbietowym, w której finiszowała jako pierwsza z czasem 57.78. Wśród mężczyzn złoto wywalczył Tomasz Polewka. Nasz grzbiecista trenujący pod okiem Wojciecha Sadowskiego uzyskał czas 51.11. Na 3 miejscu uplasował się Aleksander Sienkiewicz – 52.57. Z nowym rekordem życiowym i srebrnym medalem zakończyła rywalizację Zuzanna Famulok na dystansie 200 m stylem zmiennym [2.12.42]. Tę samą pozycję zajął Michał Poprawa – 1.56.92. Na zakończenie Mistrzostw odbyły się sztafety 4 x 100 m stylem zmiennym. Srebro z czasem 4.11.68 wywalczyły kobiety w składzie Aleksandra Cieplak, Marta Szopa, Zuzanna Famulok oraz Julia Świstuń. Niestety w tej konkurencji brakło naszym Panom trochę szczęścia albo zimnej głowy, gdyż rywalizacja o złoty medal toczyła się tak naprawdę między naszymi dwoma zespołami i oba dopłynęły do mety ze znaczną przewagą, jednak oba zostały zdyskwalifikowane za przedwczesny start oraz błąd techniczny na nawrocie. Po tym komunikacie srebrny medal trafił do naszego trzeciego zespołu w składzie Kamil Bryła, Maksymilian Cerlich, Maciej Matyjasek oraz Szymon Jaworski [3.39.16].

Wśród młodzieżowców nasi pływacy wywalczyli 34 medale.
Złoto :
1. Jakub Mjaerski – 100 m stylem motylkowym
2. Kamil Sieradzki – 200 m stylem dowolnym
3. Aleksander Sienkiewicz – 200 m stylem grzbietowym
4. Paweł Smoliński – 100 m stylem zmiennym
5. Mateusz Chowaniec – 100 m stylem dowolnym
6. Aleksander Sienkiewicz – 100 m stylem grzbietowym
7. Sienkiewicz, Smoliński, Majerski, Sieradzki – 4×50 m stylem zmiennym
8. Sienkiewicz, Beberok, Cieplak, Świstuń – 4×50 m stylem zmiennym mix
9. Domżalska, Świstuń, Cieplak, Famulok – 4×100 m stylem dowolnym
10. Smoliński, Dudys, Sieradzki, Chowaniec – 4×100 m stylem dowolnym
11. Dudys, Majerski, Kocjan, Magierowska – 4×50 m stylem dowolnym mix
12. Chowaniec, Jaworski, Bryła, Sieradzki – 4×200 m stylem dowolnym
13. Bryła, Cerlich, Matyjasek, Jaworski – 4×100 m stylem zmiennym
Srebro :
1. Kamil Sieradzki – 50 m stylem dowolnym
2. Zuzanna Famulok – 400 m stylem zmiennym
3. Adam Kuczak – 400 m stylem zmiennym
4. Jakub Majerski – 200 m stylem dowolnym
5. Adam Kuczak – 200 m stylem grzbietowym
6. Julia Świstuń – 100 m stylem dowolnym
7. Kamil Sieradzki – 100 m stylem dowolnym
8. Famulok Zuzanna – 200 m stylem zmiennym
9. Magierowska, Kocja, Cieplak, Świstuń – 4×50 m stylem zmiennym
10. Zając, Cerlich, Chowaniec, Dudys – 4×50 m stylem zmiennym
11. Matyjasek, Bryła, Beberok, Jaworski – 4x100m stylem dowolnym
12. Kuczak, Matyjasek, Sagan, Dudys – 4×200 m stylem dowolnym
13. Cieplak, Szopa, Famulok, Świstuń – 4×100 m stylem zmiennym
Brąz :
1. Mateusz Chowaniec – 50 m stylem dowolnym
2. Mateusz Chowaniec – 100 m stylem motylkowym
3. Mateusz Chowaniec – 200 m stylem dowolnym
4. Paweł Smoliński – 50 m stylem motylkowym
5. Zuzanna Famulok – 200 m stylem motylkowym
6. Maksymilian Cerlich – 200 m stylem klasycznym
7. Sagan, Beberok, Matyjasek, Jaworski – 4×50 m stylem zmiennym
8. Zając, Jung, Kuczak, Sagan – 4×100 m stylem zmiennym

Dla większości był to ostatni start w tym roku. Jednak za niespełna dwa tygodnie w Melbourne ruszają Mistrzostwa Świata na krótkim basenie. Będziemy mogli tam oglądać 2 naszych zawodników – Katarzynę Wasick oraz Jakuba Majerskiego.

Gratulacje!

Zdjęcia; Kamila Świeca