Pływacy zdominowali Akademickie Mistrzostwa Polski

Category : Aktualności

W miniony weekend na pływalni Aqua w Lublinie rozegrane zostały Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Na starcie stanęło 960 zawodników z 84 uczelni.

Mistrzostwa zaczęły się od sporego osłabienia, gdyż z powodu choroby wycofać ze startów musiała się Paulina Peda. Jednak to nie przeszkodziło naszym pływakom w wygraniu klasyfikacji medalowej!

Pierwszą finałową konkurencją był dystans 100 m stylem dowolnym i tutaj wśród Pań trzecie miejsce zajęła Julia Świstuń z czasem 57.41. Natomiast nasi Panowie wywalczyli komplet medali! Złoto zdobył Mateusz Chowaniec, który pierwszy raz złamał barierę 47 sekund – 46.99, srebro Dominik Dudys – 48.12, a brąz  Kamil Sieradzki – 48.59.

– Wiedziałem, że jestem przygotowany do walki o złoto. Konkurencja była bardzo mocna, startowałem z kolegami z kadry seniorów. Z Kamilem Sieradzkim czy Jakubem Kraską trenuję na co dzień. Spodziewałem się, że będzie to bardzo wyrównany wyścig i cieszę się, że udało się go rozstrzygnąć na moją korzyść, bijąc przy okazji rekord życiowy. Po raz pierwszy popłynąłem poniżej 47 sekund i mam nadzieję, że moja praca zaowocuje niebawem podczas MP seniorów – liczy Chowaniec, dla którego był to pierwszy start w AMP-ach. – Odbieram je jako dobrą zabawę, ale i możliwość sprawdzenia siebie po ciężkim treningu. Można spotkać się ze znajomymi z całego kraju, z których część skończyła już wyczynowe pływanie. To bardzo fajna impreza sportowo-integracyjna i bardzo chętnie będę przyjeżdżał na nią w kolejnych latach – dodaje.

Świetnie spisała się Aleksandra Cieplak w finale 100 m stylem motylkowym, gdzie poprawiła rekord życiowy i z czasem 1.00.69 zdobyła srebrny medal! W tej samej konkurencji wśród Panów bezkonkurencyjny okazał się Michał Poprawa, który zwyciężył z czasem 51.77!

Na dystansie 100 m stylem grzbietowym srebro wywalczył Aleksander Sienkiewicz z czasem 53.46.

W programie AMP od tego roku pojawiła się konkurencja 200 m stylem zmiennym, która przyniosła naszym pływakom aż 4 medale. Zuzanna Famulok po bardzo zaciętej walce z Kingą Paradowską wywalczyła srebrny medal w czasie 2.14.62. Natomiast Panowie po raz kolejny zajęli wszystkie miejsca na podium! Na najwyższym stopniu stanął Michał Poprawa łamiąc dwie minuty – 1.59.92, drugi był Adam Kuczak z czasem 2.00.19, a trzeci Maksymilian Cerlich – 2.04.06.

Na zakończenie pierwszego dnia rozegrane zostały sztafety 4 x 50 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn. Obie drużyny AWF Katowice wywalczyły złote medale. Panie w składzie Julia Świstuń, Weronika Dembowska, Maria Krętosz i Zuzanna Famulok uzyskały czas 1.47.63s i drugą na mecie drużynę z UW Warszawa wyprzedziły o ponad 2 sekundy. Panowie w składzie Mateusz Chowaniec, Piotr Ludwiczak, Dominik Dudys oraz Kamil Sieradzki nie dali najmniejszych szans rywalom. Złoty medal wywalczyli z czasem 1.27.79s o ponad 4 sekundy wyprzedzili sztafety z UW Warszawa i UŁ Łódź!

Finały drugiego dnia otwierała rywalizacja sztafet 4 x 50 m stylem dowolnym mix. Tym razem studenci AWF Katowice musieli uznać wyższość sztafety UW Warszawa. Paweł Smoliński, Szymon Jaworski, Mariasz Krętosz i Aleksandra Cieplak wywalczyli srebrny medal z czasem 1.38.59.

Na dystansie 50 m stylem dowolnym nasi pływacy wywalczyli dwa dublety. Wiktoria Domżalska zajęła drugie miejsce z czasem 25.94, a Julia Świstuń była trzecia – 26.23. Natomiast wśród Panów triumfował Piotr Ludwiczak jako jedyny łamiący barierę 22 sekund – 21.96, a trzeci był Szymon Jaworski z czasem 22.55.

W rywalizacji żabkarek brązowy medal na dystansie 50 m wywalczyła Victoria Kocjan – 32.09. A w sprincie w stylu motylkowym złoto zdobył Paweł Smoliński – 23.44!

Kolejny medal dorzucił Zuzanna Famulok, która 100 m stylem zmiennym ukończyła na drugim miejscu z czasem 1.03.22.

Konkurencją kończącą mistrzostwa była sztafeta 4×50 m stylem zmiennym. Panie w składzie Aleksandra Cieplak, Marta Szopa, Wiktoria Domżalska i Victoria Kocjan wywalczyły brązowy medal z czasem 1.55.72. A mężczyźni w składzie Aleksander Sienkiewicz, Krzysztof Jung, Paweł Smoliński i Szymon Jaworski dołożyli kolejny złoty medal, wygrywając z czasem 1.38.14.

W sumie studenci AWF Katowice wywalczyli 23 medale – 8 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych i zdecydowanie wygrali klasyfikację medalową! W klasyfikacji generalnej kobiet najlepsza okazał się UW Warszawa gromadząc 848 punktów, a nasze pływaczki były drugie – 806,5 pkt. Nasi pływacy wygrali mając 936 punktów na koncie i aż o prawie 150 punktów wyprzedzili drugich w klasyfikacji zawodników AGH Kraków. W klasyfikacji typów uczelni AWF oczywiście bez niespodzianek i zarówno kobiety jak i mężczyźni z AWF Katowice znaleźli się na pierwszym miejscu!