Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu – Olsztyn

Category : Aktualności

W dniach 26-29 kwietnia w Olsztynie odbyły się Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu. Nasi zawodnicy wywalczyli w sumie 34 medale wśród seniorów i młodzieżowców!

W drużynie tym razem zabrakło Katarzyny Wasick, która już w lutym wypełniła minimum na Mistrzostwa Świata i przygotowuje się za granicą do startów w japońskiej Fukuoce. Nie zabrakło natomiast Pauliny Pedy, która mimo, że również wypełniła minimum zdecydowała się na start w jednej konkurencji i zrobiła to wyśmienicie! Na dystansie 100 m stylem motylkowym nie tylko została po raz kolejny mistrzynią Polski ale również popłynęła poniżej normy kwalifikacyjnej na tym dystansie i znacznie poprawiła rekord życiowy, który od teraz wynosi 58.25! W tej samej konkurencji o minimum starał się Jakub Majerski. Po pięknej walce wywalczył złoty medal ale niestety czas 52.15 nie wystarczył, żeby zakwalifikować się na Mistrzostwa Świata. Do minimum zabrakło zaledwie 19 setnych. Majerski w ostatnim czasie chorował i nie zdążył wrócić do pełni sił ale mimo to wypełnił minimum na Uniwersjadę i Mistrzostwa Europy U-23. Na 100 motylkiem mieliśmy jeszcze jeden medal za sprawą Michała Poprawy, który z czasem 52.95 zajął 3 miejsce.

Na 50 m stylem dowolnym jak zwykle nasi Panowie dali popis mocy i po raz kolejny aż 5 naszych reprezentantów mogliśmy oglądać w finale A. Pierwsze miejsce wywalczył Paweł Juraszek z czasem 22.28, a na trzecim stopniu podium stanął Piotr Ludwiczak, który z czasem 22.52 wypełnił minimum na Uniwersjadę! Czwarty był Kamil Sieradzki [22.53], szósty Mateusz Chowaniec [22.65], a 9 Dominik Dudys [23.03].

W świetnej formie na tych Mistrzostwach był Kamil Sieradzki. Oprócz finału w sprincie wywalczył tytuł Mistrza Polski na dystansie 200 m stylem dowolnym z nowym rekordem życiowym 1.48.13! Później dołożył kolejne złoto na o połowę krótszym dystansie, gdzie po raz pierwszy złamał barierę 49 sekund – 48.8!5 Srebrny medal w tej konkurencji wywalczył Mateusz Chowaniec z czasem 49.17. Mateusz świetnie zaprezentował się w eliminacjach 200 m stylem dowolnym, gdzie uzyskał czas 1.48.82, który dałby mu również srebrny medal ale wycofał się z finału zostawiając siły na sztafetę i rywalizację na 100 m. Obaj podopieczni Jakuba Karpińskiego wypełnili minima na Mistrzostwa Europy U-23 i Uniwersjadę.

Dwa razy na drugim stopniu podium stawała Zuzanna Famulok. Na dystansie 400 m stylem zmiennym uzyskała czas 4.50.11, a na 200 m tym stylem poprawiła rekord życiowy – 2.15.97 i otarła się o minimum na Uniwersjadę.

Pierwszy indywidualny medal wśród seniorów zdobył w Olsztynie Adam Kuczak. Po świetnie przepłyniętym odcinku stylem klasycznym nie oddał już drugiego miejsca i wywalczył tytuł wicemistrza kraju w rywalizacji zmiennistów na 400 m – 4.25.93. Swój pierwszy medal wywalczył także Kamil Romanowski, który na 200 m stylem klasycznym był trzeci – 2.17.75.

Kolejne medale dorzucili Michał Poprawa i Piotr Ludwiczak. Michał zdobył srebro na 200 m stylem zmiennym, a Piotr brąz na 50 m stylem grzbietowym.

Jeżeli chodzi i występy sztafet to najlepiej spisała się męska drużyna na 4 x 100 m stylem dowolnym. Panowie w składzie Jakub Majerski, Dominik Dudys, Szymon Jaworski i Mateusz Chowaniec wywalczyli złoty medal i poprawili rekord Polski młodzieżowców – 3.19.41! Na zakończenie mistrzostw brązowy medal zdobyła sztafeta 4 x 100 m stylem zmiennym w składzie Aleksander Sienkiewicz, Paweł Smoliński, Maciej Matyjasek i Dominik Dudys – 3.43.51.

• Aleksander Sienkiewicz, Jakub Sagan, Aleksandra Cieplak, Victoria Kocjan – 4 x 100 m stylem zmiennym mix

W klasyfikacji medalowej seniorów nasi zawodnicy zajęli drugie miejsce zdobywając 16 medal – 6 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych. Wśród młodzieżowców okazali się najlepsi z 18 krążkami na koncie!