Minimum na MŚ Polewki, świetne wyniki Poprawy

polewkan

W miniony weekend w Poznaniu odbyły się ostatnie zawody w tym roku z cyklu Grand Prix Polski, które jednocześnie były zawodami kwalifikacyjnymi na Mistrzostwa Świata w Windsor.

Rewelacyjnie spisał się Tomasz Polewka, który o ponad pół sekundy wyprzedził drugiego na mecie Radosława Kawęckiego i wypełnił minimum na 50 m stylem grzbietowym uzyskując czas 23.30! Jest to aktualnie 4 czas w Europie. Na dystansie 100 m Tomek zajął drugie miejsce z bardzo wartościowym rezulatem 50.98, a na 200 grzbietem był 3 osiągając czas 1.55.41. Dzięki tym wynikom Polewka zajął drugie miejsce w klasyfikacji na najlepszego grzbiecistę oraz drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej zawodów.

Świetnie pływał także Michał Poprawa, który wrócił do pływania na najwyższym poziomie i zbliżył się do swoich życiówek. Michał był bezkonkurencyjny na dystansie 200 m stylem motylkowym, gdzie wygrał z prawie 3 sekundową przewagą osiągając czas 1.53.38. Blisko zwycięstwa był także na 100 m motylkiem. Z czasem 51.03 zajął drugie miejsce przegrywając zaledwie o 3 setne z Marcinem Cieślakiem. Wyniki te dają Michałowi odpowiednio 7 i 8 miejsce w rankingu europejskim. Niestety minima ustalone przez PZP były na tak wysokim poziomie, że mimo bardzo dobrego występu Michał nie uzyskał kwalifikacji na Mistrzostwa Świata. W klasyfikacji na najlepszego zawodnika w stylu motylkowym zajął pierwsze miejsce, natomiast w klasyfikacji na najlepszego zawodnika Grand Prix zajął miejsce 5.

Wśród kobiet najlepiej spisała się Julia Jagoda. Na dystansie 50 m stylem motylkowym zajęła 3 miejsce - 27.41 gdzie przegrała tylko z rekordzistką Polski Aleksandrą Urbańczyk i Anną Dowgiert. Na 50 dowolnym była 9 uzyskując czas 26.13. Na 100 m stylem zmiennym zajęła 4 miejsce z wynikiem 1.04.83.

Rafał Budgol zajął 5 miejsce na 50 m stylem grzbietowym (25.35), a na dystansie dwukrotnie dłuższym był 7(54.78). W kraulowym sprincie na 100 m zajął miejsce 10 z wynikiem 50.09.

W stylu klasycznym nieźle zaprezentował się Mikołaj Machnik. Na 50 m był 6 z wynikiem 28.34. Na 100 i 200 m był 7 uzyskując odpowiednio czasy 1.01.81 oraz 2.15.33. W klasyfikacji na najlepszego żabkarza zajał miejsce 8.

Mistrzostwa Świata rozpoczynają się już 6 grudnia gdzię będziemy mocno trzymać kciuki za Tomasza Polewkę. Natomiast Mistrzostwa Polski w tym roku odbędą się w Olsztynie w dniach 15-18 grudnia. Życzymy powodzenia wszystkim pływakom!