Rewelacyjny występ pływaków na Mistrzostwach Polski!

mpdruzynao.jpg

W dniach 15-18 grudnia w Olsztynie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Nasi pływacy przywieźli z Olsztyna aż 42 medale!

Na szczyt wrócił Michał Poprawa, który indywidualnie zwyciężył w trzech konkurencjach nie dając najmniejszych szans rywalom. Pierwszego dnia wygrał 200 m stylem zmiennym ustanawiając nowy rekord życiowy i z czasem 01.56.77 sięgnął po pierwszy złoty medal na tych zawodach. W konkurencji 100 m stylem motylkowym było jeszcze lepiej. Michał nie tylko wywalczył złoty medal ale także ustanowił nowy rekord życiowy - 50.63 , który jest trzecim wynikiem w historii polskiego pływania! Przedostatniego dnia mistrzostw Poprawa był zdecydowanym faworytem do zwycięstwa w konkurencji 200 m stylem motylkowym i tutaj również nie zawiódł. Z czasem 1.53.66 wywalczył 3 złoty medal w indywidualnej konkurencji. Ostatniego dnia dołożył do swojej kolekcji srebrny medal na dystansie 50 m stylem motylkowym uzyskując czas 23.16. Michał wywalczył na tych mistrzostwach w sumie 16 medali!

Nie zawiódł nasz najlepszy grzbiecista, finalista ostatnich mistrzostw Świata na krótkim basenie Tomasz Polewka. Po zaciętej walce wywalczył tytuł mistrza Polski w konkurencji 50 m stylem grzbietowym z czasem 23.39! Na dystansie dwukrotnie dłuższym musiał uznać wyższość Radosława Kawęckiego (Mistrz Świata na 200 m stylem grzbietowym) i z czasem 50.87 zdobył srebrny medal.

Złote medale wywalczyli też panowie w sztafetach. Wielu przekreślało szanse naszych pływaków na obronę tytułów mistrzowskich po zmianie barw klubowych Konrada Czerniaka, jednak nasze sztafety 3 krotnie stawały na najwyższym stopniu podium! Drugiego dnia sztafeta zmienna 4x100 m w składzie Tomasz Polewka, Patryk Nowak, Michał Poprawa, Rafał Budgol wywalczyła złoty medal z czasem 3.29.40 o ponad 2,5 sekundy wyprzedzając sztafety z UKS G-8 Bielany i AZS AWF Warszawa. Zaciętą walkę toczyli Dariusz Puk, Rafał Budgol, Grzegorz Kłos i Michał Poprawa z zespołem AZS UŁ PŁ Łódź w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Lepszy na finiszu okazał się Michał Poprawa i nasz zespół o 19 setnych wywalczył złoty medal (3.14.75). Nasza drużyna w składzie Tomasz Polewka, Patryk Nowak, Michał Poprawa, Maciej Falaciński obroniła tytuł mistrzowski także na dystansie 4x50 m stylem zmiennym uzyskując czas 1.36.00 Wielkie emocje były też podczas wyścigu sztafet na 4x200 m stylem dowolnym, gdzie walka o medale trwała do samego końca. Michał Poprawa, Axel Brzostowski, Grzegorz Kłos oraz Rafał Bugdol wywalczyli srebrny medal przegrywając jedynie z zespołem MKP Szczecin. Srebrny medal zdobyła także nasza sztafeta mieszana 4x50 m stylem zmiennym w składzie Tomasz Polewka, Krzysztof Tokarski, Paulina Peda, Julia Jagoda. Bardzo miłą niespodziankę sprawiły także nasze dziewczyny w sztafecie 4x50 m stylem zmiennym. Paulina Peda, Martyna Nowak, Julia Jagoda oraz Weronika Jagoda po zaciętej walce zdobyły brązowy medal, tracąc do drugiej na mecie drużyny Śląska Wrocław zaledwie 34 setne sekundy.

Rewelacyjnie pływał na tych mistrzostwach także Rafał Bugdol. Najpierw na dystansie 100 m stylem dowolnym wywalczył finał, w którym zajął 7 miejsce uzyskując czas 48.60. Następnie Rafał o ponad 4 sekundy poprawił rekord życiowy na 200 m stylem dowolnym. W finale po zaciętej walce zajął 4 miejsce z czasem 1.45.68 tracąc do brązowego medalu zaledwie 4 setne sekundy!

Wśród seniorów nasi pływacy wywalczyli 12 medali (7 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy) co pozwoliło im na zajęcie 2 miejsca w klasyfikacji medalowej za Juvenią Wrocław.  Wśród młodzieżowców nasza drużyna nie dała szans rywalom i z 30 medalami na koncie (16 złotych, 5 srebrnych, 9 brązowych) wygrała klasyfikację medalową aż o 10 złotych medali pokonując drugą Juvenię Wrocław.

Medaliści w kategorii młodzieżowej:

Złoto:

Michał Poprawa 200 zmienny
Michał Poprawa 100 motyl
Michał Poprawa 200 motyl
Michał Poprawa 50 motyl
Tomasz Polewka 50 grzbiet
Tomasz Polewka 100 grzbiet
Julia Jagoda 50 dowolny
Julia Jagoda 100 dowolny
Julia Jagoda 50 motyl
4x50 zmienny mężczyzn 
4x100 zmienny mężczyzn
4x100 dowolny mężczyzn
4x200 dowolny mężczyzn
4x100 dowolny kobiet
4x100 dowolny kobiet
4x50 zmienny kobiet

 

Srebro:

Maciej Falaciński 50 grzbiet
Maciej Falaciński 100 grzbiet
4x50 zmienny mieszane (Bugdol, Żmija, Kącka, Jagoda)
4x50 dowolny mieszane (Pieśniak, Galon, Pawlaczek, Jagoda)
4x100 zmienny kobiet (Niedźwiecka, Nowak, Kącka, Jagoda)

 

Brąz:

Martyna Nowak 50 klasyk
Małgorzata Niedźwiecka 100 zmienny
Weronika Jagoda 50 dowolny
Łukasz Chmiel 100 zmienny
Rafał Bugdol 200 dowolny
Rafał Bugdol 50 grzbiet
Rafał Bugdol 100 dowolny
4x100 zmienny mężczyzn (Falaciński, Żmija, Puk, Kłos)
4x50 zmienny mężczyzn (Bugdol, Żmija, Czech, Pieśniak)

 

 

 

Gratulujemy!