Świetne Mistrzostwa Polski Pływaków!

W dniach 18-21 maja w Aqua Lublin odbyły się Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu seniorów i młodzieżowców. Nasi pływacy przywieźli łącznie 28 medali!

Rewelacyjnie spisał się Tomasz Polewka, który niespodziewanie wygrał dystans 100 m stylem grzbietowym! W eliminacjach nie miał sobie równych i po raz pierwszy w karierze popłynął poniżej 54 sekund ocierając się o rekord Polski - 53.98 to aktualnie 5 czas w Europie oraz minimum na Mistrzostwa Świata w Budapeszcie i Uniwersjadę w Tajpej! W finale po pasjonującej walce o jedną setną wyprzedził Radosława Kawęckiego uzyskując czas 54.21. Jeszcze lepiej było na jego koronnym dystansie 50 m stylem grzbietowym. Polewka z olbrzymią przewagą zwyciężył uzyskując w finale czas 24.77, który także jest poniżej minimum na Uniwersjadę oraz Mistrzostwa Świata. W tej konkurencji również pływał minimalnie szybciej w eliminacjach, gdzie poprawił własny rekord Polski o 1 setną sekundy - 24.71. Jest to aktualnie 2 wynik w Europie i 4 na Świecie, a także zapewnił Tomkowi zwycięstwo w klasyfikacji na najlepszego zawodnika Mistrzostw Polski!

Kolejny świetny występ zaliczył Michał Poprawa. Bezkonkurencyjny okazał się na dystansie 200 m stylem zmiennym, gdzie uzyskał rekord życiowy 2.01.36 i o ponad 1,5 sekundy wyprzedził drugiego na mecie Dawida Szwedzkiego. Srebrny medal Michał wywalczył na dystansie 200 m stylem motylkowym z czasem 1.58.03. Na dystansie o połowę krótszym po rewelacyjnym finiszu zajął 4 miejsce z czasem 52.44 przegrywając o zaledwie 5 setnych brązowy madal, ale jest to jego nowy rekord życiowy oraz minimum na Uniwersjadę w Tajpej! Także 4 miejsce zajął w sprincie na 50 m tym razem tracąc do trzeciego miejsca cztery setne - 24,19.

Bardzo miłą niespodziankę sprawił Rafał Bugdol na dystansie 50 m stylem grzbietowym nie tylko zdobywając brązowy medal z czasem 25.49, ale także uzyskując minimum na Uniwersjadę! Rafał również pływał w dwóch finałach na 100 i 200 m stylem dowolnym gdzie w obu przypadkach zajął 8 miejsce (49.92 i 1.50.06).

W stylu klasycznym najlepiej spisał się Mikołaj Machnik, który zdobył dwa medale. Na dystansie 200 m zdobył srebro z czasem 2.13.26, a na 100 m był trzeci - 1.02.07.

Bardzo dobrze prezentowali się także nasi juniorzy. W finale B na 200 m klasykiem pływał 16 letni Mateusz Dubas, który ostatecznie zajął 13 miejsce, a czas 2.20.63 jest zdecydowanie (bo aż o 5 sekund!) najlepszy wśród jego równieśników dzięki czemu zapewnił sobie wyjazd na EYOF, czyli Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, który odbędzie się w lipcu w Węgierskim Gyor. Miejsce w kadrze wywalczył także Oskar Cieśla na dystansie 200 m stylem motylkowym zajmując 14 miejsce z czasem 2.06.12!

Jak zwykle wiele emocji przysporzyły nam wyścigi sztafet. Pierwszego dnia rozegrany został wyścig 4x200 m stylem dowolnym. Nasza sztafeta w składzie Wojciech Głyk, Michał Poprawa, Grzegorz Kłos oraz Rafał Bugdol po pięknej walce zdobyła złoty medal z czasem 7.25.17 wyprzedzając zespoły AZS AWF Warszawa oraz Śląska Wrocław. Drugiego dnia sztafety rywalizowały na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. Ostatecznie Dariusz Puk, Axel Brzostowski, Grzegorz Kłos i Rafał Budgol wywalczyli brązowy medal okraszony rekordem Polski w kategorii młodzieżowców - 3.22.44! Na zakończenie mistrzostw odbyła się sztafeta 4x100 m stylem zmiennym. Bezkonkurencyjny okazał się nasz zespół - Tomasz Polewka, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa oraz Rafał Bugdol. Wszyscy popłynęli rewelacyjnie co zaowocowało złotym medalem oraz nowym rekordem Polski, który od dziś wynosi 3.36.61! Niesamowity wynik osiągnął na swojej zmianie Michał Poprawa - 51.65, który jest 3 czasem w Europie jeżeli chodzi o rezultaty na odcinku pływanym stylem motylkowym w sztafecie! Również obie nasze sztafety - 4x200 m stylem dowolnym oraz 4x100 m stylem zmiennym plasują się obecnie na rewelacyjnym 3 miejscu w Europie wsród sztafet klubowych!

Nasz klub zajął 3 miejsce w klasyfikacji medalowej (5 złotych, 2 srebrne, 2 brązowe). Wygrała Juvenia Wrocław przed AZS UMCS Lublin. W klasyfikacji drużynowej uplasowalismy się na drugim miejscu uzyskując 1026,00 pkt. W klasyfikacji medalowej młodzieżowców nasi pływacy zajęli drugie miejsce z 18 medalami w dorobku (6złotych, 3 srebrne, 9 brązowych), o jeden złoty medal więcej zdobył AZS UMCS Lublin. W punktacji drużynowej wśród młodzieżowców okazaliśmy się bezkonkurencyjni gromadząc 1044 pkt. Na drugim miejscu uplasował się AZS AGH Kraków ze stratą ponad 300 punktów!

Medaliści wśród młodzieżowców:

Złoto:
Tomasz Polewka 50 grzbietowy
Tomasz Polewka 100 grzbietowy
Michał Poprawa 200 zmienny
4x100 dowolny kobiet (Jagoda,Wnuk,Kącka,Jagoda)
4x100 dowolny mężczyzn (Puk.Brzostowski,Kłos,Bugdol)
4x100 zmienny kobiet (Jagoda,Dudek,Wnuk,Jagoda)

Srebro:
Michał Poprawa 200 motylkowy
Rafał Bugdol 50 grzbietowy
4x200 dowolny mężczyzn (Puk,Goleniec,Smeja,Brzostowski)