Świetne wyniki pływaków

Category : Aktualności

Miniony weekend przyniósł wiele świetnych wyników naszych pływaków. W Budapeszcie odbył się 1 mecz 2 edycji International Swimming League, gdzie swoje pierwsze starty zanotowała Katarzyna Wasick oraz Michał Poprawa. Równocześnie we Wrocławiu odbywał się XXXI Memoriał Marka Petrusewicza, gdzie wystartowała niemalże cała czołówka polskiego pływania.

Rewelacyjnie zaprezentowała się Katarzyna Wasick startująca w drużynie New York Breakers. Na pierwszej zmianie sztafety 4 x 100 m stylem dowolnym ustanowiła rekord kraju uzyskując czas 52,12! Poprzedni rekord również należał do Kasi i wynosił 52.54. Drugiego dnia Wasick dokonała historycznego wyczynu i popłynęła 100 m stylem dowolnym w czasie 51,82 jako pierwsza Polka łamiąc barierę 52 sekund! Pozwoliło jej to na zajęcie 4 miejsca. Michał Poprawa nie miał jeszcze okazji wystartować indywidualnie ale pływał za to w dwóch sztafetach. Na swojej zmianie w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym uzyskał czas 48.32, natomiast na 100 m stylem motylkowym w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym popłynął 51.37.

Bardzo ciekawie było we Wrocławiu, gdzie ze względu na nowe obostrzenia i początkowo informację o całkowitym zamknięciu basenów zdecydowano się na skumulowanie dwudniowych zawodów w jednym dniu. Eliminacje podzielono na trzy bloki, a następnie rozegrano wszystkie finały, które zakończyły się dopiero po północy! Nie przeszkodziło to jednak w osiąganiu świetnych wyników przez naszych pływaków.

Podczas memoriału błyszczała między innymi Paulina Peda, która dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. Najpierw zwyciężyła w konkurencji 100 m stylem grzbietowym, gdzie uzyskała nowy rekord życiowy – 58.39! Jest to wynik, który plasuje ją obecnie na 3 miejscu w historii polskiego pływania! Chwilę później podopieczna Jakuba Karpińskiego znowu stanęła na słupku startowym, tym razem w finale konkurencji 100 m stylem motylkowym. Kolejny raz po fascynującym finiszu wygrała z zawodniczką Juvenii Wrocław Klaudią Naziębło, i z czasem 58.47 zdobyła złoty medal!

Do bardzo szybkiego pływania wrócił Tomasz Polewka! Nasz Mistrz Europy z 2015 roku na 50 m stylem grzbietowym pokazał się z bardzo dobrej strony w swojej koronnej konkurencji, zwyciężając w czasie 23.29 (w eliminacjach 23.12). Jest to jego drugi wynik w karierze – szybciej pływał tylko podczas pamiętnych ME w Netanyi. Za swój start Tomek otrzymał 887 punktów i wygrał w klasyfikacji na najlepszego zawodnika, a jego trener Wojciech Sadowski został najlepszym trenerem. Na dwukrotnie dłuższym dystansie Polewka uplasował się na drugiej pozycji z czasem 51.64.

Jedną z najbardziej zapracowanych osób na tych zawodach był zdecydowanie Jakub Majerski, który od tego sezonu startuje w barwach AZS AWF Katowice i trenuje pod okiem trenera Karpińskiego. Majerski aż trzy razy stawał na podium. Rewelacyjnie spisał się w finale 100 m stylem motylkowym, który wygrał zdecydowanie poprawiając rekord życiowy – 50.52. Podkreślić trzeba, że Jakub zwyciężył z samym Pawłem Korzeniowskim! Kolejne dwa medale i „życiówki” dorzucił w sprintach na 50 m stylem motylkowym i dowolnym. W motylu był drugi – 23.42, a w dowolnym trzeci – 22.29. Ponadto tuż za podium uplasował się na 100 m stylem dowolnym, gdzie z czasem 49.01 zajął 4 miejsce.

Kolejną medalistką została Dominika Kossakowska, która w swojej koronnej konkurencji 200 m stylem dowolnym zajęła drugie miejsce z czasem 2.00.02. Na dystansie 100 m stylem dowolnym była trzecia – 54.98.

Brązowy medal dorzucił także Sebastian Ciastoń, który w konkurencji 200 m stylem zmiennym wywalczył brąz z czasem 2.04.38.

Bardzo dobrze spisała się też Paulina Nogaj, która również od tego sezonu trenuje w AZS AWF Katowice. Najpierw na dystansie 100 m stylem motylkowym wywalczyła 3 miejsce uzyskując czas 1.00.30 (59.37 w eliminacjach). Następnie dorzuciła drugi brąz na dystansie o połowę krótszym z wynikiem 27.20!