Głowne Mistrzostwa Polski w pływaniu

Głowne Mistrzostwa Polski w pływaniu

Category : Aktualności

W minionym tygodniu w Lublinie odbyły się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Mimo nieobecności aktualnie najlepszej polskiej pływaczki Katarzyny Wasick i startu ‘’z marszu’’ pięciorga naszych zawodników, którzy przygotowują się do Mistrzostw Świata nasi pływacy wygrali obie klasyfikacje medalowe!

Podwójną mistrzynią Polski została Paulina Peda, która triumfowała w swojej koronnej konkurencji 100 m stylem grzbietowym z czasem 1.00.78 oraz na tym samym dystansie w stylu motylkowym – 58.97.

Kolejne dwa złota to zasługa Jakuba Majerskiego, który wygrał oba sprinty w stylu motylkowym. Na dystansie 100 m uzyskał czas 52.21, natomiast na 50 m – 23.61.

Świetnie spisał się Kamil Sieradzki. Najpierw na swoim koronnym dystansie 200 m stylem dowolnym wywalczył złoty medal z czasem 1.48.96, jako jedyny łamiąc barierę minuty i pięćdziesięciu sekund. Następnie po bardzo zaciętej walce zdobył srebrny medal na 100 m stylem dowolnym ale co ważniejsze wypełnił minimum na Mistrzostwa Europy w Rzymie, o które ocierał się już kilkukrotnie!

Niesamowicie dla nas ułożył się finał 50 m stylem dowolnym mężczyzn, w którym nasi zawodnicy zdobyli aż 3 medale! Po złoto sięgnął rekordzista Polski na tym dystansie Paweł Juraszek z czasem 22.15, a trzecie miejsce ex aequo zajęli Kamil Sieradzki oraz Piotr Ludwiczak – 22.71.

Na dystansie 50 m stylem grzbietowym po srebrny medal sięgnął Tomasz Polewka uzyskując czas 25.14. Po bardzo zaciętej walce na dystansie 200 m stylem zmiennym drugi do mety dopłynął Michał Poprawa, w czasie 2.01.63.

Trzecie miejsce na dystansie 100 m stylem motylkowym zajęła Paulina Nogaj z czasem 1.00.19.

Jak zwykle mocnym punktem były sztafety mimo, że trenerzy na tych Mistrzostwach nie wystawiali w nich seniorów. W sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym nasi panowie w składzie Jakub Majerski, Paweł Smoliński, Dominik Dudys i Kamil Sieradzki nie tylko wywalczyli złote medale w obu kategoriach ale również z czasem 3.19.57 ustanowili nowy rekord Polski młodzieżowców. Na tym samym dystansie w stylu zmiennym Patryk Rożenek, Maksymilian Cerlich, Jakub Majerski i Kamil Sieradzki zdobyli srebrny medal i również poprawili rekord Polski młodzieżowców – 3.40.05, który od 2014 roku należał do… AZS AWF Katowice! Nasi pływacy zdobyli jeszcze brązowy medal w sztafecie 4 x 200 m stylem dowolnym. Sieradzki, Jaworski, Matyjasek i Majerski uzyskali czas 7.34.59. Piękne emocje zapewniła nasz sztafeta mieszana 4 x 100 m stylem dowolnym mix. Po bardzo zaciętej walce nasz zespół w składzie Jakub Majerski, Dominik Dudys, Aleksandra Cieplak oraz Julia Świstuń wywalczyła srebrny medal tracąc zaledwie 3 setne sekundy do zespołu UKS G-8 Bielany Warszawa.

Medale wśród młodzieżowców;

Złoto:

 • Jakub Majerski – 50 m stylem motylkowym
 • Jakub Majerski – 100 m stylem motylkowym
 • Kamil Sieradzki – 200 m stylem dowolnym
 • Majerski, Smoliński, Dudys, Sieradzki – 4 x 100 m sylem dowolnym
 • Majerski, Dudys, Cieplak, Świstuń – 4 x 100 m stylem dowolnym mix
 • Sieradzki, Jaworski, Matyjasek, Majerski – 4 x 200 m stylem dowolnym
 • Rożenek, Cerlich, Majerski, Sieradzki – 4 x 100 m stylem zmiennym

Srebro:

 • Kamil Sieradzki – 50 m stylem dowolnym
 • Kamil Sieradzki – 100 m stylem dowolnym
 • Świstuń, Cieplak, Domżalska, Kocjan – 4 x 100 m stylem dowolnym

Brąz:

 • Smoliński, Jaworski, Kocjan, Szopa – 4 x 100 m stylem dowolnym mix
 • Magierowska, Szopa, Cieplak, Świstuń – 4 x 100 m stylem zmiennym
 • Zając, Krystyniak, Matyjasek, Dudys – 4 x 100 m stylem zmiennym

 

Nasi zawodnicy wygrali obie klasyfikacje medalowe. Wśród seniorów wywalczyli w sumie 16 medali [7-5-4], a wśród młodzieżowców 13 [7-3-3].

Gratulacje dla wszystkich zawodników oraz trenerów – Jakuba Karpińskiego, Wojciecha Rejdycha, Roberta Wilka oraz Wojciecha Sadowskiego.

A za niecałe dwa tygodnie w Budapeszcie rozpoczną się Mistrzostwa Świata w pływaniu na długim basenie, gdzie zobaczymy aż 6 naszych zawodników. Katarzynę Wasick, Paulinę Pede, Jakuba Majerskiego, Pawła Juraszka, Pawła Smolińskiego oraz Tomasza Polewkę.